Motorový kůň pomůže při zásahu v těžkém terénu

Děčínský deník Děčínský deník | čtvrtek 11. dubna 2013
autor: Alexandr Vanžura

Hřensko – Převážet vybavení potřebné při hašení v obtížně přístupných skalách Českého Švýcarska, nebo dokonce i svážet zraněné. S tím nyní pomůže hřenským hasičům motorový kůň.
Motorový kůň pomůže při zásahu v těžkém terénu
Toho dobrovolným hasičům věnovala Správa Národního parku České Švýcarsko.
„Naše jednotka v průměru desetkrát v roce bezprostředně zasahuje při transportu zraněných turistů, horolezců, lesních dělníků. A někteří mají poškozenou páteř. Motorový kůň je věc, která je ideální k transportu do sanitky nebo vrtulníku," uvedl velitel hřenských dobrovolných hasičů Stanislav Křížek.

Naposledy hřenští hasiči  zasahovali přibližně před měsícem a půl, kdy z jedné jeskyně nad Hřenskem museli zachránit speleologa.  Ten se po pádu z výšky těžce zranil. Ročně tu hasiči vyjíždí k padesátce různých případů.

Zejména v oblasti Hřenska dobrovolní hasiči do značné míry nahrazují horskou služ-bu. Řada zásahů probíhá na území národního parku.

„Dobrovolní hasiči patří 
k našim nejdůležitějším spojencům, kteří pomáhají při řešení množství krizových situací, ke kterým na území národního parku dochází," říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Tuto skutečnost si velmi dobře uvědomujeme, a snažíme se proto jejich dobrovolnou činnost v rámci našich možností dlouhodobě podporovat."

Autor: Alexandr Vanžura